5 Aralık 2012 Çarşamba

Miranda Kerr ve Oğlu Flynn Bloom Günlük Stili

Bir Gwen ve çocukları bir de Miranda Kerr ve Flynn bakmaya doyamadıklarımdan. 29 yaşındaki top model Miranda ve tarz sahibi oğlu Flynn konuk bloga. 
Flynn'ın kolyesini farkettiniz mi boynunda nasıl yakışmış değil mi?  Rengarenk kıyafetleriyle çok tatlı görünüyor. Erkek çocuklarda aksesuara, renkli giyime  alışık olmayan gözler, biraz farklı görünen çocukları acımasızca eleştirilebiliyor.
Geçtiğimiz günlerde 1,5 yaşındaki oğlumun saçını topladığımda; 

Kişilik bölünmesinden cinsiyet sapmasına varıncaya bir dünya şey yazıldı gerek yorumlarda gerek maillerde. Kimi gerçekten koruma içgüdüsüyle kimi can acıtmak için. Okunan bir blog olmanın cefasını çektiğimi düşündüm başta önemsemedim eleştirileri çünkü blog yazarken bir viraj vardır onu geçtikten sonra okuyucu kitlesi arttıkça sevende eleştiren de çok olur. Virgülü yanlış koysanız, bir kelimeyi hatalı yazsanız anında gelir yorum/mail. Ama çocuğu insanın yumuşak karnı, normalde kendiniz için önemsemeyeceğiniz ufacık bir detay o söz konusu olunca araştırmak istiyorsunuz akla yatkın olmasa da. Danışmak istedim cidden yanlış bir şey mi yaptım oğluma farkında olmadan? 

Blogger arkadaşım Sevgili Selin'in yönlendirmesiyle, çocuklarla ilgili soru işaretlerinizi giderecek yazılar yazdığı blogu da olan Uzman Pedagog Nilcin Doyran'la mailleştim. Sağolsun hiç sıkılmadan tüm sorularıma cevap verdi. Konuyla ilgili yorumunu ise herkesin faydalanması için kendisinin de izniyle burada yayınlamak istedim.

      "Oğlunuz henüz cinsiyet kavramı ve onun rollerini bilmiyor. Özellikle erkek çocuklarda baba figürünün eksik olması ya da babayla geçirilen zamanın az olmasıyla çocuk anneyle özdeşim kurabilir . Bu her çocuk için geçerli olmayabilir fakat bu gibi durumlarda böyle bir risk de mevcuttur. Neticede sıklıkla yapılmadıktan onu bununla bütünleştirmedikten sonra bir zararı yok. Çocukların cinsel kimliği ve rollerini öğrenme süreci 3-6 yaş arasında oluşuyor

Her zaman dediğim bir şey var; insanın dişi ağrıdığında nasıl diş doktoruna gidiyorsa, ruhu daraldığında da psikologa gitmesi o derece normal yetişkin insanlar için. Hele ki çocuk büyütürken çıkmazlara girdiğinde Pedagog gibi harika bir kaynak varken eşin dostun söyledikleriyle değil uzman kişinin  yönlendirmesiyle hareket etmek hem kendinizi yıpratmıyor hem çabuk çözüme kavuşturuyor mevzu derinleşmeden.

Ben cevabımı aldım ve içim rahat sizin de öğrenmek istedikleriniz olursa Uzman Pedagog Nilcin Doyran'ı   www.nilcindoyran.wordpress.com blogundan takip edebilirsiniz.