6 Aralık 2012 Perşembe

Monokrom Kombinler

Bu yazıyı hazırlarken Monokrom mu Monochrome mu yazmalıyım diye uzunca düşündüm. Bir yemek blogunda Cheesecake'in çizkek olarak yazıldığını görünce gülmüştüm başıma geldi.

İngilizce kelimeyi okuduğun gibi söylediğinde bir de yazmaya başlarsan Türkçeleşip dil'e yerleşiyor bir zaman sonra. İngilizce kelime kullanmayalım dilimizi yıpratmayalım tamam ama yabancı dilleri de Türkçeleştirince komik oluyor.

Aslında olay TDK'nın verdiği Türkçe karşılıklarda başlıyor. Kapora'ya güvenmelik,  Dart'a oklama, Aspiratör'e emmeç, Duayan'e aksakal, Billboard'a duyurumluk, voleybol'a uçan top, panik'e ürkü dersen kimse senin yeni bulduklarını kullanmaz.

Sonunda da devşirme, yabancı dilden bozma bir dil çıkıyor ortaya. Üzülüyorum kullanırken.  Zaman gazetesinin 97 yılındaki bir yazısına göre dünya üzerinde 150 milyon kişi Türkçe konuşuyor düşünün günümüze nasıl artmıştır rakam. Dilimize sahip çıkalım ama nasıl?

Konu dağıldı toparlıyorum hemen bir rengin farklı tonlarıyla birlikte kullanılmasına  monokrom (!) deniyor. Bu ince detayı seviyorum.

7 yorum:

 1. harikasın şekerim... kombinlerden çok yazının içeriğine bayıldım, bende yeni bir blogger olarak en çok bu konuda zorlanıyorum desem yeridir, yabancı kelimeleri kullanmayı sevmiyorum fakat zaman zaman cümlenin hava da kaldığını, yada anlamının değiştiğini hissediyorum!
  SEVGİLER...

  YanıtlaSil
 2. hele o bloglarda giveaway yazanlar yok mu, boğasım geliyor, bu kadar mı özentilik olur....ya da meeting de buluştuk falan.. ben ingilizce yazanlara bir şey demiyorum, ben türkçe yazının içine böyle yabancı sözcükleri (kelime de arapça kökenli mesela:) sokanlara kızıyorum.. pepluma volan deseler, yazsalar, blog dünyasından sürülecekler sanıyorlar..ilginç insan topluluğu, başka bişi değil..

  YanıtlaSil
 3. Miroslava her zamanki gibi efsane yaa :D

  semforever-semforever.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. :) çok şekersin güzel bir yazı ve fotoğraflar, sevgiler

  YanıtlaSil
 5. Pembe,mavi,yeşl gibi renklerin farklı tonları çok duruyor ama siyahın farklı tonlarının birarada kullanılması bana biraz itici geliyor.Siyah da ton mutlaka tutmalı bence

  YanıtlaSil
 6. monokrom kombinleri ben çok severim... özellikle ilk ve son foto harika!

  www.fashionizelife.com

  YanıtlaSil
 7. tasarımlar çok güzel fakat maalesef hiç biri monochrome tanımı kombinler değil.

  YanıtlaSil

Bir Blogunuz yok ve yorum bırakmak isterseniz,

Yorumlama biçimi Profil seçin kısmına tıklayıp Adı/Url 7. seçeneği seçip AD kısmına adınızı yazıp url kısmını boş bırakarak yorum gönderebilirsiniz.

**Sevgiler**