9 Ocak 2013 Çarşamba

Nasıl Stil Sahibi Olunur?

Kerry Washington giyim tarzı üzerinden yazıyorum ama genel bir soru aklımdaki. Koleksiyondakini ya da X markasının yaptığı yeni sezon kombini vitrinde gördüğü gibi alıp giyme hali, en yeni çıkanı alma hali insanı stil / tarz sahibi mi yapar? ya da yapmalı mı? 
Çünkü ben hiç bir kişisel yorum görmediğim birebir tasarımcının hayal edip sunduğunu maddi gücü olduğu için anında alabilme özgürlüğü olan insanın en fazla güzel taşımış mı taşımamış mı haline bakabiliyorum.

Stil bence kendi yorumudur şahsın. Örneğin kareli LV'na kemer takması yakışır yakışmaz o ayrı ama onu çizmeyle giymesidir kendi yorumu. Bunlar biriktikçe zaten stil oturur.

Şuursuzca alışverişi tetikleyen reklamlardan, isimlerden ya da bloglardan ziyade elindeki parçalarla bir çok kombin çıkaran kişileri takip etmeyi daha çok seviyorum. Daha gerçek geliyor.

Örneğin; bu ceketi daha önce rock chick giymişti şimdi bambaşka bir romantik havayla kombinlemiş diye düşündüğüm zaman işe yarar buluyor kendi yorumunu kattıkça stil sahibi görüyorum.

Siz neler düşünüyorsunuz bu konu hakkında merak ediyorum.

8 yorum:

 1. Sana katılıyorum doğru düşünüyorsunç Copy paste olmasında daha güzel kendi yorumunu katmak :)

  Bende bloguma beklerim :)

  http://kuguce.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. Katılıyorum hatta stil sahibi ünlüleri düşündüm yazını okurken Çağla Şikel mesela aksesuarsız ışıltısız asla çıkmaz bilirsin o onu sever millet beğenir beğenmez ama onun bir tarzı vardır. Burcu Esmersoy en son seçildi ama hak etmiyordu bence. Deniz Berdan'ı sevmem ne tarzını ne yapmacık herkese canım cicim yapan işi düşünce sevecen hallerini ama stil sahibi bir kadın.Giydiği her şeye kendi yorumunu katar. feryal gülman var stil sahibi diye yutturulan o kadında parası var gidip alıyor yaşlı başlı kadınıda moda ikoniçesi yaptılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. feryal gülman blogları takip ediyor yorumunuza rastlarsa üzülür bence parasıyla hiç bir zaman öne çıkmamış biri Arzu SABANCI gibi mutavazı isimler onlar böyle demeyin

   Sil
  2. yaşlı başlı kadın mı?kıyafetleri taşımaya fazlasıyla yetecek bir fiziği var bence.ben beğeniyorum,bir tarzı olduğunu da düşünüyorum.

   Sil
 3. Kesinlikle doğru dedin...

  YanıtlaSil
 4. Yukarıdaki resimler elbiseyi alıp giymekle stil sahibi olunamayacağını göstermiş bize.Ancak stil öğrenilebilen birşey mi emin değilim. Bana sanki doğuştan gelen bir yetenek gibi geliyor.Ben mesela, birşeyi gydiğimde ne yapsam bu daha iyi durur diye bir dakika bile düşünmem. İçimden de gelmez. Haliyle stilim filan yok. Stil sahibi olmak kendine yakıştırmak da değil bence.Ona güzel giyinmek diyebiliriz. Dediğiniz gibi, kombinlemekte , giysiyi başka kalıba sokmakla ve aynı zamanda yakıştırmakla stil sahibi olunuyor. TR de mutlaka stil sahibi kadınlar vardır, ancak basına yansımadığı için göremiyoruz kanımca.

  YanıtlaSil
 5. yakışanı giymeli herkes dün bir kadın gördüm kocaman baldırlarına bakmadan şort giymiş siyah külotlu çorap vardı birde altında ama yinede çirkin duruyordu.biraz moda diye giymekten kaçınmalı vücudunu tanıyarak fiziksel hataları örterek giymeli bence bayanlar. Benim boyum uzun ve leğen kemiklerim maksi elbiseleri giymeye müsait değil çok çıkık duruyor abiye bile tercih etsem mutlaka kasık bölgesi hareketli tercih ediyorum. Bunu bilmek bununla yüzleşmek buna göre giyinmek benim kazancım bence.

  YanıtlaSil
 6. Sana kesinlikle katılıyorum, ben de öyle blogları takip ettiğimde daha çok ilham alıyorum. Hatta dergilerde de lüks markalı editoryellerden ziyade atıyorum "bir ceket, 5 kıyafet" tarzı önerileri seviyorum. Yalnız Kerry Washington örneğine katılmıyorum çünkü Hollywood yıldızlarında olayın promosyon boyutu var, o kıyafeti kendi parasıyla gidip almıyor, markalar onlara reklam olsun diye ödünç veriyor. O yüzden bir yıldız ne kadar ünlüyse o kadar çok seçeneği oluyor, mesela bir Gucci elbiseyi önce Gwyneth Paltrow'da görüyoruz, bir ay sonra Kim Kardashian giyebiliyor. Zaten %99'unu stilistleri giydiriyor. Çoğunun stilist tutmadan önceki halleri trajik. Kırmızı halı yıldızları arasında Kerry Washington aslında cesur elbiseleri kendine yakıştıran, trendleri kendisi yaratmasa da ilk uygulayanlardan olan bir kadın, o yüzden beğeniyorum. Fakat en yaratıcı bulduğum yıldız Diane Kruger, hem stilisti yok, hem kendine çok yakıştırıyor, hem de tasarımcı imzalı kıyafetler giyse dahi tercihleriyle aynı törene katılan diğer yıldızlardan ayrılıyor :) Cesur ama rüküş değil.

  YanıtlaSil

Bir Blogunuz yok ve yorum bırakmak isterseniz,

Yorumlama biçimi Profil seçin kısmına tıklayıp Adı/Url 7. seçeneği seçip AD kısmına adınızı yazıp url kısmını boş bırakarak yorum gönderebilirsiniz.

**Sevgiler**