2 Temmuz 2014 Çarşamba

Şile Rehberi

Yaz geldi, Şile'de nerede kalınır? Ne yenir? kahvaltı mekanları mailleri, twitleri gelmeye başladı.  Toplu cevap olarak bu postu hazırlamak istedim.  Eşimin anneannesi Şileli ve orada yaşıyor. Şile merkezde yaşamasına rağmen gerçek güzelliğin doğup büyüdüğü köy olan Akçakese Köyü'nde olduğunu söyler hep. Gerçekten orası çok daha bakir bir köy. Ben bu yıl henüz sezonu açmasam da her yaz mutlaka gidiyoruz.

Şile arabayla İstanbul'a 40 dakika mesafede, Üsküdar Harem'den belediye otobüslerinin de hatları var. Karadeniz kıyısı ve çok uzun bir sahil şeridi. Denizi güzel ve Türkiye'deki 383 mavi bayraklı Ayazma, Ağlayankaya ve Uzunkum plajları olmak üzere 3'üde Şile'de.

Denizi cam gibi beach club olarak  malesef elle tutulur bir işletmesi yok. Halk plajları hafta sonu çok kalabalık oluyor o yüzden biz Rüzgar'dan önce marina'nın orada taşlardan giriyorduk iskele niyetine, fakat şimdi kumsal kısmına geçtik Kumbaba tarafına. Fırsatınız varsa hafta içi gitmenizi önerebilirim daha nezih olabilir.

Biz civarı iyi bildiğimiz için bazen Akçakese köyü'ne bazen Ağlayankaya plajına ki buraya gitmeyeli 4 yıl oldu bir de sıklıkla Kumbaba tarafına gidiyoruz denize girmek için. Üst üste insan kalabalığına düşmeden tabii lüks de beklemeden zaten bagajda yaz gelince hazır olan sandalyelerimiz işimizi görüyor.

Uzun sahil şeridini görünce insanlar kimse olmadan rahat rahat girelim diye farkında olmadan güvenli olmayan bölgelere gidiyorlar. Bölgeyi tanımıyorsanız giriş izni olmayan hiç bir yerden denize girmemek lazım kum çekiyor çünkü.

Kısa kısa en çok sorulan sorulara da cevap olsun bildiğim sevdiğim yerleri yazayım;

* Şile'de kalınacak Butik Oteller
- Casa Lavanda Butik Otel - gayet şık, lüks ve hoş bir otel
- Fener Motel / Ağlayankaya tarafında denize çok yakın ayrıca havuzu da var. Yürüme yolu olarak merkeze      biraz uzak arabanız varsa sorun değil yoksa taksi ile 6-7 TL tutar bungalow'dan tatlı bir işletme
- Phellos Suites Şile Butik Otel / Şık bir Otel arkadaşım kaldı çok sevmişler
- Violet Park Otel / şık, lüks ve hoş bir otel

* Araba yok merkezde olsun uygun fiyatlı olsun, temiz olsun lüksiyet beklemem diyenler için;
- İtergen Otel ve Şato Otel

* Şile Akçakese köyü'nde 
- Woody Ville / Ağaç evlerden oluşan büyük bir kasaba gibi. Tatlı bir Otel

* Şile'de denize girilecek yerler yukarıda da bahsettiğim gibi
- Kumbaba tarafı jeepi olanlar sahile kadar çekip buradan giriyor.
- Ayazma Plajı
- Uzunkum Plajı
- Ağlayankaya Plajı

* Şile'de Kahvaltı Mekanları
- Fusa; Şile Fener'ine çıkarken solda kalıyor
- Bilir Pastanesi; çarşı girişinde hemen karşısınıza çıkacaktır.

* Şile'de akşam yemeği
- Fusa, yine Fusa hem manzarası hem yemekleriyle akşam içinde ilk favorim.
- Şile Arslanbey Kanatçısı; Açık amfi'nin hemen karşısında.

* Şile Balık Restaurantları
- İskorpit Balık Restaurantı, Liman'da
- Mihman Balık; Liman'da

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir Blogunuz yok ve yorum bırakmak isterseniz,

Yorumlama biçimi Profil seçin kısmına tıklayıp Adı/Url 7. seçeneği seçip AD kısmına adınızı yazıp url kısmını boş bırakarak yorum gönderebilirsiniz.

**Sevgiler**