24 Ekim 2014 Cuma

Evde Puf Yenileme

Normalde pufu Profesyonel bir döşemeciye yaptırsaydım eski döşemesini söküp iç süngerler üzerine yeni kumaşı oturturlardı. Ben, ilk denemem olduğu için yanlış bir şey olursa geri dönüşü olsun diye direkt eski döşemesi üzerine yeni kumaşı uyguladım. Kullandığım 1.5 aylık süre zarfında bir sorun yaşamadım. İkea'dan alınan kumaşlar döşemelik için uygun değil deniyor satılırken ama çizgili döşemelik kumaşı bulmakta çok zorlanınca deforme olsa bile tecrübe etmiş olurum diyerek çokta düşünmeden aldım. Zaten zımba makinesi artık evde olduğuna göre sıkıldıkça zevkime göre değiştirebilirim.

Malzemeler:
* Kumaş (ikea)
* Delta Marka El Zımba Makinesi 200/ 4-8 uzunlukta (bauhaus)
* Zımba teli 53/6 mm. (Aldığınız zımba makinasına uygun uzunlukta zımba teli almalısınız, kumaş katı olan yerlerde boyu kısa kalmamalı ki sağlamca kumaşı tutabilsin, benimkine bu boy uyuyor)
* Sıcak Silikon
* Hayalet İp

Yapılışı:

Pufun ebatlarına uygun kumaşı görünmesini istediğiniz desenine göre puf üzerinde  prova edin. İyi durduğuna emin olduktan sonra karşılıklı iki noktaya tutması için atış yapın. Mutlaka tahta kısımlara zımbaları çakarak ilerleyin. Fazla kısımları ilk etapta kesmeyin olası bir yanlış sonrası hata kapatmak için kullanılabilir. Zımbaları alenen ortaya değil en görünmeyecek kısımlara vurmaya çalışın. 5. fotoğrafta görünen köşe kısımları hayalet iple içten teyel alıp sıcak silikonla kapattım. Ben ilk başta ayak kısımlarını da kaplamıştım ama gözüme hoş görünmeyince geri söktüm. Ayak bitişlerini pufu kapladığım kumaşı brit gibi kullanarak iç kısmından sıcak silikonla yapıştırıp arka kısımlarına zımbalayarak bitirdim.  Toplamda bir saatlik  bir işlem sonunda puf yenilenmiş oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir Blogunuz yok ve yorum bırakmak isterseniz,

Yorumlama biçimi Profil seçin kısmına tıklayıp Adı/Url 7. seçeneği seçip AD kısmına adınızı yazıp url kısmını boş bırakarak yorum gönderebilirsiniz.

**Sevgiler**