30 Kasım 2015 Pazartesi

Blogsal İç Döküş

Biraz iç dökme postu olsun bu. Açıkcası 7 yıllık blog yazarıyım hiç bir şeyi keyfim istemedikten sonra yapmadım. Ben bloguma iş gözüyle bakmadım hep hobim kalsın istedim. Evet bana maddi manevi güzel dönüşler aldım ama hep benim istediğim çerçevede, yani benim şartlarıma uyan tekliflere göre hareket ettim. Sevmediğim bir şeyi seviyormuş gibi yazmadım, emin olmadığım bir şeye kefil olmadım. Biraz Hababam sınıfındaki  Mahmut hoca kafasındayım sanırım hep ideoloji ve güven üzerine yürüdüm. Hoş bir kere bile negatif dönüş almadım. Bloga yazdığım postlardan insanların beni kendine yakın bulup attığı güzin abla'ya yazar gibi akıl fikir istedikleri, sosyal medyaya/blog'a yeni başlayanların belki kimseye sormaya çekindiği çoğu sorunun muhatabı oldum ki burada insan kendine yakın bulduğu insana içini açtığını düşünürsek istediğim bağı kurduğumu düşündüm hep. Blogların en popüler olduğu zamanda blogumun okunma oranı ziyaretçi sayımın deli yüksek olduğu dönemlerde dahi her gün onlarca kez gelen reklam tekliflerini vs. hiç bir şeyi kabul etmedim, hobimden çıkıp sorumluluğum olmasın diye.

Çıkar ilişkileri kurmadım aman oradan bana bir kapı açılır şununla aramı iyi tutayım diye düşünmedim. Normal hayatımda beni tanıyanların bileceği üzere dünyanın sayılı hırssız insanlarından biriyim. Umrumda olmaz her şeyin en iyisi/ en güzeli/ en başarılı/ en en eni olmak. Kafamın rahat olduğu, huzurlu olduğum yer/an/zamandır benim için kıymetli olan.

Oğluma açtığım ig hesabından kendime asla trafik sağlamadım. Ne kendimi, ne blogumu asla ön plana çıkarmadım. Rüzgo'nun ışık hızıyla yayılan popüleritisi karşısında hep aynı tavırdaydım her şey balon, bu app gider başka app gelir bütün fenomenlik biter. Aman artık bana onun like'ı olmasa da olur deyip eskiden tanıyıp sevdiğim ya da orada yeni tanıyıp sevdiğim insanlara takipçi yükseldikçe yok gibi davranmadım aksine bizimle yola başlayıp her zaman destek oldular diye daha da çok sahip çıktım. Acayip vefalı bir insanım zaten, bana her hangi bir pozitif davranışı yapan unutur ben unutmam pireyi deve yapar büyütür büyütürüm gözümde iyi anlamda.


Blogdan, sosyal medya'dan çok sevdiğim görüştüğüm, çok eğlendiğim insanlar dahil çok samimiyet tez ayrılıktır fikrini 20'li yaşlarımın başında tecrübe ettiğimden olsa gerek kimseyle çok samimi olmadım ki bilinçli tercihimdir. Sosyal medya'da biriyle takipleşmiyor olmak onu tanımadığınız sohbet etmediğiniz anlamına gelmez. Herkesle aram iyidir. Yenileri çok bilmiyorum ama bloglarda eski herkesi tanırım, gözlemlerim kuvvetlidir %99'u çıkar. Bunca zamandır hiç kimseyle kötü olmadım, kimsenin arkasından konuşmadım, bana anlatılan ki; çok sır bilirim sağ olsunlar yakın bulup paylaşırlar, kurulan güvene karşın minicik en önemsiz detayı bile kimseye anlatmadım. Ki; günümüzde milletin çıkarları uğruna mıç mıç olup, dakikada bir görüştüğü, kötü olunca bütün ipini pazara çıkardığı insanları düşünürsek bu övünülecek bir davranış. İyi an insanı olmadım,  bu yüzden sanırım arkadaşlıklarım sık görüşmeye dayalı değil içtenliğimi bilen/bildiğim insanlarla uzun aralıklarla görüşsek bile çok sevmeye dayalı oldu.

Bir de herkesi çok severim durumum yoktur. Herkesin herkesi çok sevdiğine de inanmam. Bence doğaya aykırı. Binlerce karakter var nasıl hepsi çok sevilir çok yakın olunur ki. Doğal olan insanın sevdiği sevmediği insanların olmasıdır. Öteki türlüsü bana yapmacık gelir.

Yeni şeyler öğrenmeye, kendimi geliştirmeye, birinin bana katacağı bambaşka bakış açılarına çok açığımdır. Hemcins gücüne çok inanırım.Fırlamalıklara, paslaşarak ilerlemeye, el ele yürüme gücüne de. Egosal, hırssal, yarıştırılan hayatlar, üstünlük sağlamaya çalışan insanlardan hep uzak durmuşumdur.

Yani diyeceğim ben keyif insanıyım, popülerite, para, güç, takipçi vs bunlar komik ve çok balon işler. Umrumda olmaz. Kaldı ki benim gibi hisseden değişmeyen, şu an ki popüleritesine göre başından beri aynı kalan bir çok insan tanıyorum. İsim isim say desen iki elin parmaklarını geçer benim gördüklerim, mutluyum bu anlamda manevi doyumu sağlamış doğru insanlarla birlikte aynı anda bloga başlayıp, karşılaştığım ve aynı yolda yürüdüğüm için. Ufaktan bloga geri dönüşlerdeyim daha sık yazmaya çalışacağım.

15 yorum:

 1. Tüm yazdıklarınHiissediliyor hiç merak etme.
  Bu yüzden çok seviyorum. Her gün bakıyorum yeniden yazsan diye.
  Daha sık yaz hele de böyle uzun olunca okumaya doyamadım.
  sevgilerimle,
  esin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim. açıkcası sıkmasın diye kısa tutuyorum bu iç dökme yazısı olunca uzadı daha da uzardı da tuttum :))

   Sil
 2. tuğbacım seni çok seviyorum burada yazmadığının fazlasını yapıyorsun çevrendeki herkes için. Ö. çok şanslı senin eşin olduğu için. sen kimseye kalmadan düşünensin, organize edensin, yorulansın, hep enerji dolansın, akıl danıştığımsın ve yakışıklı rüzgo o da çok şanslı senin oğlu olduğu için. otoriter tavrın komikliğin çok şey katacak ona. iyi ki blog yazmışsın ve yolumuz kesişmiş. senin tecrübelerin bana hep aydınlık yol oldu. seni çok seviyorum. isim kısmını bulamadım
  eda ben

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eda'cım çok tatlısınnn. sen de iyi ki varsın, ben de senden çok şey öğreniyorum şu mütevazi cümlelerin "beni bu denli güzel duygularla anlatman" bile seninkalp güzelliğinden. Çok teşekkür ederim gerçekten kaç yıl oldu tanışalı 5'i geçmiştir hep iyi geliyorsun sen de bana.

   Sil
 3. sen hep yaz biz de hep okuyalım, özledik...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) ben de özlemişim umarım daha sık yazabilirim

   Sil
 4. abartmıyorum yeni bi yazı görünce çok seviniyorum gerçekten sıcaklığın insana geçiyor

  YanıtlaSil
 5. gerçekten hiç tanımadığım halde çok seviyorum sizi hatta geçende trump gelmişsiniz benim evim oraya 5 dakika nasıl karşılaşmadık diye çok üzüldüm:(bu duyguları daha bi kere bile görüşmeden insanlara geçirmekte bi marifet bu da iç dökme yorumu oldu sanırım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkcası yüz yüze tanıştığım bir kısım bana blogda sosyal medya'da daha mesafelisin gerçekte çok daha eğlencelisin fırlamasın bunu daha fazla yansıt diyorlar :)) hissettirdiklrimdenmişsin sende çok sevindim :) daha sık yazıcam söz :)

   Sil
 6. Senin geçtiğin her cümlede hep "iyi ki" diyorum. İyi ki bloguna rastladım iyi ki seni tanıdım iyi ki kalbine yakından da olsa dokundum iyi ki güler yüzünü fotoğraf dışında da görme imkanım oldu iyi ki sımsıcak içten çekirdek ailenle tanıştım iyi ki yanımda yakınımdasınnn.. Daha çok iyi ki sıralarım da görüşünce artık devamı sımsıkı sarılınca :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selfet'cim çok tatlısın, tüm yazdıkların ve gerçek hayatta bir araya geldiğimizdeki bana karşı tüm güzel yaklaşımların senin kendi tatlılığından. Sen de iyi ki varsın, iyi k görmüşsün beni iyi konuşmuşsun iyi ki bukadar yakınmdasın iyi ki bu kadar içten ve candansın, İyi ki neye ihtiyacım olsa koşansın. Öperim hepinizi kalaça's :*

   Sil
 7. Cok tatlısınModareratorcum, seni yıllardır gerek sanal gerek gercek hayattan tanıyan bırı olarak kendın hakkında dedıklerıne katılıyorum.
  Iyı kı senı tanımısım.
  Ben de hemen hemen 7 yıldır blog yazıyor(d)um. Hıc kımseye yanasma, cıkar ılıskım olmadı. Cunku bız blogu ıs olarak degıl, hobımız olarak gorduk. Ve mırc mırc cıkar ılıskılerı karakter meselesi. allah korusun diyorum :)
  Ruzgar'ı operım, en kısa zamanda gorusmek uzere.
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 8. Sen bitanesin.. Çekinerek tekrar tekrar sorduğum şeylere bile cvp verdin çok samimi bir şekilde. Yeri gelmişken buradan da teşekkür ediyorum tekrar. Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 9. Eskiden beri seni hep samimi bulmuşumdur, yapaylıktan, gösterişten -ki her türlü yapabilme imkanına rağmen- uzak, hırslardan ari. Sen yukardaki açıklamayı yapmasan da okurların seni böyle biliyor zaten. Sözün özü; hoş geldin, daha sık yaz :)

  YanıtlaSil

Bir Blogunuz yok ve yorum bırakmak isterseniz,

Yorumlama biçimi Profil seçin kısmına tıklayıp Adı/Url 7. seçeneği seçip AD kısmına adınızı yazıp url kısmını boş bırakarak yorum gönderebilirsiniz.

**Sevgiler**